Zilele Ţinutului Secuiesc - Programe
zile  13   14   15   16   17   18   19   20   21   22   ... 

Octombrie
13
Vineri
Târg de Toamnă

Miercurea-Ciuc
| Miercurea-Ciuc, Piaţa Libertăţii

Agenţia de Dezvoltară Rurală

Octombrie
13
Vineri
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
13
Vineri
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Miercurea-Ciuc
| Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
13
Vineri
Conferinţa Via Mariae, ediţia a VII-a. Pelerinajul ca mijloc de reînnoire spirituală şi corporală

Şumuleu-Ciuc
| Şumuleu-Ciuc, Casa Jakab Antal Caritas

Asociaţia Via Mariae din Transilvania COORGANIZATORII EVENIMENTULUI Consiliul Judeţean Harghita Primăria Municipiului Miercurea-Ciuc Consulatul General al Ungariei la Miercurea-Ciuc

Octombrie
13
Vineri
Cupa CS ÁSZ - Campionat internaţional de minifotbal

Miercurea-Ciuc
| Terenul de sport multifuncţional - curtea Complexului, Complexul de Servicii Miercurea-Ciuc

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Harghita

Octombrie
13
Vineri
În grădina legendelor - Spectacol interactiv de teatru coregrafic

Remetea
10:00 | Remetea, Casa de Cultură

Ansamblul de Dansuri Folclorice “Bekecs” (Miercurea Nirajului)

Octombrie
13
Vineri
Ziua porţilor secuieşti - Cum salvăm porţile vechi?

Satu Mare
10:00 | Satu Mare, Căminul Cultural

Muzeul ”Haáz Rezső” Asociaţia Pentru Judeţul Harghita Consiliul Judeţului Harghita Consiliul Local Satu Mare Şcoala generală ”Nyírő József” Satu Mare

Octombrie
13
Vineri
“Pe urmele regelui Ladislau cel Sfânt în Ţinutul Secuiesc” - activităţi tematice de bibliotecă

Frumoasa
13:00 | Frumoasa - Biblioteca comunală

Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”, în colaborare cu biblioteca comunală Frumoasa

Octombrie
13
Vineri
30 de ani - cu 30 de melodii - Concert aniversal al Formaţiei ROLE

Lunca de Sus
13:00 | Lunca de Sus, Casa de Cultură

Fundaţia Agora, Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
13
Vineri
“Pe urmele regelui Ladislau cel Sfânt în Ţinutul Secuiesc” - activităţi tematice de bibliotecă

Lunca de Sus
8:30 | Lunca de Sus - Biblioteca comunală

Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”, în colaborare cu biblioteca comunală Lunca de Sus

Octombrie
14
Sâmbată
Târg de Toamnă

Miercurea-Ciuc
| Miercurea-Ciuc, Piaţa Libertăţii

Agenţia de Dezvoltară Rurală

Octombrie
14
Sâmbată
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
14
Sâmbată
Tabăra de speologie

Voşlobeni
| Voşlobeni, Peştera Sugău

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
14
Sâmbată
Concurs orientare turistică - competiţie între şcoli - Vf.Tarniţa

Topliţa
| Topliţa, Vf. Tarniţa

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
14
Sâmbată
Întâlnirea Trupelor Amatori de Teatru

Mihăileni
| Văcăreşti, comuna Mihăileni

Asociaţia Szent István din Nădejdea

Octombrie
14
Sâmbată
Târgul şi Festivalul Verzei din Lăzarea, ediţia a XI-a

Lăzarea
| Lăzarea, Piaţa Centrală

Asociaţia Culturală şi Turistică Torzsasok, Comuna Lăzarea

Octombrie
14
Sâmbată
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Miercurea-Ciuc
| Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
14
Sâmbată
Conferinţa Via Mariae, ediţia a VII-a. Pelerinajul ca mijloc de reînnoire spirituală şi corporală

Şumuleu-Ciuc
| Şumuleu-Ciuc, Casa Jakab Antal Caritas

Asociaţia Via Mariae din Transilvania COORGANIZATORII EVENIMENTULUI Consiliul Judeţean Harghita Primăria Municipiului Miercurea-Ciuc Consulatul General al Ungariei la Miercurea-Ciuc

Octombrie
14
Sâmbată
Pe urmele Sfântului Ladislau

Mugeni
11:00 | Mugeni, Parohia reformată

Ordinea Grifonul de Aur

Octombrie
14
Sâmbată
Program de creaţie pentru copii în domeniul artelor plastice

Lăzarea
14:00 | Sala Cika a Casei de Cultură din Lăzarea

Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea, Consiliul Judeţean Harghita

Octombrie
14
Sâmbată
“Székelyföld madártávlatból” expoziţie fotografică

Lăzarea
17:00 | Sala Cika a Casei de Cultură din Lăzarea

Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea, Consiliul Judeţean Harghita

Octombrie
14
Sâmbată
Dr. Zsidó Ferenc: ”Simogatórium” - piesă de treatru

Cristuru-Secuiesc
19:00 | Cristuru Secuiesc, Casa de Cultura

Grupul de actori amatori Pódium, ATA, Primaria oraşului Cristuru Secuiesc

Octombrie
14
Sâmbată
Recoltarea tradiţională a verzei

Frumoasa
8:00 | Frumoasa, Parcela numită Nád

Primăria Comunei Frumoasa Asociaţia Szépvízért

Octombrie
15
Duminică
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
15
Duminică
Tabăra de speologie

Voşlobeni
| Voşlobeni, Peştera Sugău

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
15
Duminică
Concurs orientare turistică - competiţie între şcoli - Vf.Tarniţa

Topliţa
| Topliţa, Vf. Tarniţa

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
15
Duminică
Întâlnirea Trupelor Amatori de Teatru

Mihăileni
| Văcăreşti, comuna Mihăileni

Asociaţia Szent István din Nădejdea

Octombrie
15
Duminică
Ziua vărstnicilor

Simoneşti
| Simoneşti, Biserica Unitariană

Biserica Unitariană, Biserica Reformată, Consiliul Local Simoneşti, Biblioteca Comunală Simoneşti

Octombrie
15
Duminică
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Miercurea-Ciuc
| Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
15
Duminică
Conferinţa Via Mariae, ediţia a VII-a. Pelerinajul ca mijloc de reînnoire spirituală şi corporală

Şumuleu-Ciuc
| Şumuleu-Ciuc, Casa Jakab Antal Caritas

Asociaţia Via Mariae din Transilvania COORGANIZATORII EVENIMENTULUI Consiliul Judeţean Harghita Primăria Municipiului Miercurea-Ciuc Consulatul General al Ungariei la Miercurea-Ciuc

Octombrie
15
Duminică
Concertul de muzică veche al ansamblului Riverenza

Mihăileni
12:00 | Biserica romano-catolică, Mihăileni

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
15
Duminică
Concert în aer liber cu participarea fanfarelor din: Praid, Ocna de Jos, Cristuru-Secuiesc

Miercurea-Ciuc
13:00 | Miercurea-Ciuc, Piaţa Libertăţii

Şcoala Populară de Artă şi Meserii a Judeţului Harghita

Octombrie
15
Duminică
30 de ani - cu 30 de melodii - Concert aniversal al Formaţiei ROLE

Odorheiu-Secuiesc
19:00 | Odorheiu-Secuiesc, Cinema “Studio”

Fundaţia Agora, Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
15
Duminică
Misa de la Braşov pentru 4 solişti, cor, orgă şi timpan

Şumuleu-Ciuc
19:00 | Sanctuarul Franciscan de la Şumuleu-Ciuc - Basilica Minor Papalis

Centrul Cultural Judeţean Harghita

Octombrie
16
Luni
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
16
Luni
Program de creaţie artizanală pentru copii

Rugăneşti
| Casa de Cultură, Rugăneşti

RIF

Octombrie
16
Luni
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Miercurea-Ciuc
| Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Galeria de Artă a Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
16
Luni
Turneul Teatrului de Păpuşi

Ocna de Jos
10:00 | Casa de Cultură Ocna de Jos

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
16
Luni
“Pe urmele regelui Ladislau cel Sfânt în Ţinutul Secuiesc” - activităţi tematice de bibliotecă

Miercurea-Ciuc
10:00 | Miercurea-Ciuc, Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”

Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”

Octombrie
16
Luni
În grădina legendelor - Spectacol interactiv de teatru coregrafic

Lunca de Sus
10:00 | Lunca de Sus, Casa de Cultură

Ansamblul de Dansuri Folclorice “Bekecs ” (Miercurea Nirajului)

Octombrie
16
Luni
Turneul Teatrului de Păpuşi

Corund
12:00 | Casa de Cultură, Corund

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
16
Luni
Proiectare filme documentare

Odorheiu-Secuiesc
12:00 | Odorheiu-Secuiesc, Clubul Pesionarilor

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
16
Luni
Lansare de carte - invitat P. Buzogány Árpád

Rugăneşti
18:00 | Rugăneşti, Şcoala Generală “Makkai András”

Grupul de teatru “Vadrózsák” de la Rugăneşti

Octombrie
17
Marţi
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
17
Marţi
Program de creaţie pentru copii

Simoneşti
| Căminul cultural Simoneşti

Caritas Alba Iulia

Octombrie
17
Marţi
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa de Cultură

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra, Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
17
Marţi
Turneul Teatrului de Păpuşi

Lunca de Sus
10:00 | Liceul Romano-catolic Árpád-házi “Szent Erzsébet”, Lunca de Sus

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
17
Marţi
“Pe urmele regelui Ladislau cel Sfânt în Ţinutul Secuiesc” - activităţi tematice de bibliotecă

Miercurea-Ciuc
10:00 | Miercurea-Ciuc, Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”

Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”

Octombrie
17
Marţi
În grădina legendelor - Spectacol interactiv de teatru coregrafic

Miercurea-Ciuc
10:00 | Miercurea-Ciuc, Casa de Cultură

Ansamblul de Dansuri Folclorice “Bekecs ” (Miercurea Nirajului)

Octombrie
17
Marţi
Turneul Teatrului de Păpuşi

Lunca de Jos
12:00 | Casa de Cultură, Lunca de Jos

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
17
Marţi
Ludas Matyi - Poveste muzicală. Concert pentru copii şi nu numai

Miercurea-Ciuc
12:00 | Miercurea-Ciuc, Casa de Cultură a Sindicatelor

Asociaţia Orchestra de Cameră Ciuc, Consiliul Judeţean Harghita, Consiliul Local Miercurea-Ciuc

Octombrie
17
Marţi
Horă pentru suflet - Activităţi de artă artizanală

Odorheiu-Secuiesc
12:00 | Odorheiu-Secuiesc, Colegiul Tehnic “Bányai János”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
17
Marţi
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Odorheiu-Secuiesc
13:00 | Odorheiu-Secuiesc, Liceul de Artă “Palló Imre”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
17
Marţi
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Miercurea-Ciuc
13:40 | Miercurea-Ciuc, Colegiul Naţional “Márton Áron”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
17
Marţi
Academia Harghiteană la Sânmartin, cu tema: “Culegerea şi cultivarea plantelor medicinale şi aromatice în judeţul Harghita”

Sânmartin Ciuc
16:00 | Consiliul Local Sânmartin

Consiliul Judeţean Harghita, Consiliul Local Sânmartin

Octombrie
17
Marţi
Adoptă un arbore!

Miercurea-Ciuc
8:00 | Miercurea-Ciuc, Grupul Scolar “Venczel József”

Asociaţia Microregională Pogány-havas

Octombrie
18
Miercuri
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
18
Miercuri
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa de Cultură

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra, Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
18
Miercuri
Turneul Teatrului de Păpuşi

Tăietură
10:00 | Şcoala Generală “Márton Áron” Tăietura

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Ziua fermierilor

Simoneşti
11:00 | Primăria Simoneşti, Căminul Cultural

Primăria Simoneşti, Biblioteca Comunală

Octombrie
18
Miercuri
Expoziţia lui Adám Gyula: “Ţinutul Secuiesc în cărţi poştale”

Miercurea-Ciuc
11:00 | Miercurea-Ciuc, Galeria Megyeháza

Editura Harghita, Consuliul Judeţean Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Decernarea premiilor: Székelyföld 2017

Miercurea-Ciuc
11:30 | Miercurea-Ciuc, Salonul de Marmură a Consuliului Judeţean Harghita

Editura Harghita, Consuliul Judeţean Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Miercurea-Ciuc
13:00 | Miercurea-Ciuc, Liceul Tehnologic “Venczel József”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Gheorgheni
13:00 | Gheorgheni, Liceul Teoretic “Salamon Ernő”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Topliţa
13:00 | Topliţa, Liceul Teoretic “O.C. Tăslăuanu”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Corbu
13:00 | Corbu, Liceul Tehnologic

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Subcetate
13:00 | Subcetate, Liceul Tehnologic “Miron Cristea”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Lansare de carte - invitat: P. Buzogány Árpád

Cobăteşti
13:00 | Cobăteşti, Şcoala generală “Gálfi János”

Cobăteşti, Şcoala generală “Gálfi János”

Octombrie
18
Miercuri
Turneul Teatrului de Păpuşi

Gheorgheni
15:00 | Casa de Copii “Szent Anna” Gheorgheni

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
18
Miercuri
“Cunoaşterea valorilor naturale regionale” - concurs pentru elevi

Miercurea-Ciuc
15:30 | Miercurea-Ciuc, Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”

Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”

Octombrie
18
Miercuri
Academia Harghiteană la Mugeni, cu tema: Culegerea şi cultivarea plantelor medicinale şi aromatice în judeţul Harghita

Mugeni
16:00 | Consiliul Local Mugeni

Consiliul Judeţean Harghita, Consiliul Local Mugeni

Octombrie
18
Miercuri
Expoziţie de desene şi picturi realizate de elevi, Legenda Sf. Ladislau ca patrimoniu cultural

Odorheiu-Secuiesc
17:00 | Odorheiu-Secuiesc, sediul Centrului Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
18
Miercuri
Ziua picturii maghiare

Miercurea-Ciuc
18:00 | Miercurea-Ciuc, Galeria din strada Kossuth al Muzeului Secuiesc al Ciucului

Muzeul Secuiesc al Ciucului

Octombrie
18
Miercuri
Turul Szent László

Miercurea-Ciuc
8:00 | Miercurea-Ciuc, Bisericile din Mugeni, Dârjiu, Daia

Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea, Centrul Judeţean Harghita, Consiliul Judeţean Harghita

Octombrie
19
Joi
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
19
Joi
Expoziţie de Artă Populară

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa comunitară “Bocskai István”

Fundaţia “Artera”

Octombrie
19
Joi
Dezbatere pe teme importante pentru mesteşugari

Băile-Homorod
| Băile-Homorod, Hotel Homorod, Sala Mare

Fundaţia “Artera”

Octombrie
19
Joi
“Biblioteca - furnizor de conţinut” - conferinţă profesională

Praid
| Praid

Asociaţia Bibliotecarilor Maghiari din România, în colaborare cu Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”, Biblioteca Comunală din Praid.

Octombrie
19
Joi
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa de Cultură

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra, Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
19
Joi
Turneul Teatrului de Păpuşi

Feliceni
10:00 | Feliceni, Casa de Cultură

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
19
Joi
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Miercurea-Ciuc
13:00 | Miercurea-Ciuc, Liceul Tehnologic “Joannes Kájoni”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
19
Joi
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Vlăhiţa
13:00 | Vlăhiţa, Liceul Tehnologic “Gábor Áron”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
19
Joi
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Topliţa
13:00 | Topliţa, Liceul Teoretic “Kemény János”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
19
Joi
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Topliţa
13:00 | Topliţa, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
19
Joi
Academia Harghiteană la Mugeni, cu tema: Culegerea şi cultivarea plantelor medicinale şi aromatice în judeţul Harghita

Sânsimion
16:00 | Consiliul Local Sânsimion

Consiliul Judeţean Harghita, Consiliul Local Sânsimion

Octombrie
19
Joi
Prezentare de carte şi proiectare filme documentare

Ulieş
17:00 | Ulieş, Casa de Cultură, Sala de conferinţe

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
19
Joi
Copiii lui Cain

Miercurea-Ciuc
19:00 | Miercurea-Ciuc, Cetatea Mikó

Muzeul Secuiesc al Ciucului

Octombrie
20
Vineri
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
20
Vineri
Expoziţie de Artă Populară

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa comunitară “Bocskai István”

Fundaţia “Artera”

Octombrie
20
Vineri
Dezbatere pe teme importante pentru mesteşugari

Băile-Homorod
| Băile-Homorod, Hotel Homorod, Sala Mare

Fundaţia “Artera”

Octombrie
20
Vineri
“Biblioteca - furnizor de conţinut” - conferinţă profesională

Praid
| Praid

Asociaţia Bibliotecarilor Maghiari din România, în colaborare cu Biblioteca Judeţeană “Kájoni János”, Biblioteca Comunală din Praid.

Octombrie
20
Vineri
Eveniment festiv: PROTECŢIA COPILULUI HARGHITA LA 20 DE ANI

Miercurea-Ciuc
| Miercurea-Ciuc, Clădirea CJ Harghita - Amfiteatru

Direcţia Generală de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Harghita

Octombrie
20
Vineri
Conferinţa femeilor din Ţinutul Secuiesc ediţia a IV-a

Băile-Homorod
| Băile-Homorod, Hotel Homorod

Octombrie
20
Vineri
Vizitarea stânci Bagolykő din Harghita-Băi.

Băile Harghita
| Harghita-Băi

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
20
Vineri
Zi deschisă la piscina “Csíki Csobbanó” cu scafandri din cadrul Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Miercurea-Ciuc
| Miercurea-Ciuc, Piscina “Csíki Csobbanó”

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
20
Vineri
Tabăra folclorică în zona Ciuc

Siculeni
| Siculeni

Asociaţia pentru Cercetaşii din Ciuc

Octombrie
20
Vineri
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa de Cultură

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra, Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
20
Vineri
Paşi şi realităţi către o perspectivă personală

Joseni
13:00 | Joseni, Liceul Tehnologic “Sövér Elek”

Centrul Judeţean de Resurse şi Asistenţă Educaţională Harghita

Octombrie
20
Vineri
Expozitie Concurs de desen: legende Szent László din Ţinutul Secuiesc

Miercurea-Ciuc
16:00 | Miercurea-Ciuc, Spaţiul expoziţional din clădirea Consiliului Judeţean Harghita

Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea, Centrul Judeţean Harghita, Consiliul Judeţean Harghita

Octombrie
20
Vineri
Motive secuieşti

Lăzarea
16:00 | Centrul Cultural de Arte Lăzarea

Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea, Centrul Judeţean Harghita, Consiliul Judeţean Harghita

Octombrie
20
Vineri
Prezentare de carte şi proiectare filme documentare

Satu Mare
18:00 | Satu Mare, Casa de Cultură

Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Harghita

Octombrie
21
Sâmbată
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
21
Sâmbată
Expoziţie de Artă Populară

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa comunitară “Bocskai István”

Fundaţia “Artera”

Octombrie
21
Sâmbată
Conferinţa femeilor din Ţinutul Secuiesc ediţia a IV-a

Băile-Homorod
| Băile-Homorod, Hotel Homorod

Octombrie
21
Sâmbată
Tabăra folclorică în zona Ciuc

Siculeni
| Siculeni

Asociaţia pentru Cercetaşii din Ciuc

Octombrie
21
Sâmbată
Weekend deschis la Peştera Sugău

Voşlobeni
| Voşlobeni, Peştera Sugău

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
21
Sâmbată
Luna salvatorului montan: Concurs de orientare pe Budvar

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Budvar

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
21
Sâmbată
Vizitarea bazei salvamont din Harghita-Băi şi zi de escaladă pe stânca Kossuth.

Băile Harghita
| Harghita-Băi

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
21
Sâmbată
Excursie M-ţii Călimani, noţiuni de prim-ajutor, supravieţuire

Topliţa
| Toplita M-ţii Călimani

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
21
Sâmbată
Festivalul “Glasul muzicii - Calea spre celălalt” - gala

Subcetate
| Subcetate, Caminul Cultural

Asociaţia Centrul Cultural Ardealul din Subcetate

Octombrie
21
Sâmbată
Festivalul jocului popular secuiesc din Feliceni

Feliceni
| Feliceni

Asociaţia Felsőboldogfalváért

Octombrie
21
Sâmbată
Festivalul “Glasul muzicii - Calea spre celălalt” - Gala

Subcetate
| Subcetate, Caminul Cultural

Asociaţia Centrul Cultural Ardealul din Subcetate

Octombrie
21
Sâmbată
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa de Cultură

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra, Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
22
Duminică
Colocviul Teatrelor Minorităţilor Naţionale - ediţia XII.

Gheorgheni
| Gheorgheni, Teatrul Figura Studio

Teatrul Figura Studio, Asociaţia Figura, Centrul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
22
Duminică
Expoziţie de Artă Populară

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa comunitară “Bocskai István”

Fundaţia “Artera”

Octombrie
22
Duminică
Tabăra folclorică în zona Ciuc

Siculeni
| Siculeni

Asociaţia pentru Cercetaşii din Ciuc

Octombrie
22
Duminică
Weekend deschis la Peştera Sugău

Voşlobeni
| Voşlobeni, Peştera Sugău

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
22
Duminică
Excursie M-ţii Călimani, noţiuni de prim-ajutor, supravieţuire

Topliţa
| Toplita M-ţii Călimani

Serviciului Public Salvamont Salvaspeo al Consiliului Judeţean Harghita

Octombrie
22
Duminică
Salonul Harghitean - Forme de existenţă

Odorheiu-Secuiesc
| Odorheiu-Secuiesc, Casa de Cultură

Centrul Cultural Judeţean Harghita, Consiliului Judeţean Harghita, Asociaţia Cultura Nostra, Consiliului Judeţean Harghita, Centul Cultural şi de Arte Lăzarea

Octombrie
22
Duminică
Al VII-lea festival de dans popular pentru copii

Băile Tuşnad
12:00 | Băile Tuşnad, Sala de Sport

Asociatia “Gyöngyvirág”




top