Secuimea dansează
Ţinutului Secuiesc este unul dintre cele mai bogate zone folclorice şi etnografice ale Transilvaniei.

Cu ocazia Zilelor Ţinutului Secuiesc ne vom delecta cu muzică şi dans din regiune, cu prelegeri etnografice despre cultura tradiţională etnografice din Ţinutul Secuiesc. Evenimentele vor fi urmate de cursuri de dansuri şi cântece, astfel întregind atmosfera de sărbătoare.

Judeţul Covasna

Poian (Casa de Cultură) – 15 octombrie, ora 18.00 Spectacol folcloric al Formaţiei de dans popular „Százlábú” / Miriapod din Sfântu Gheorghe
Pădureni (Casa de Cultură) – 17 octombrie, ora 19.00 Spectacol folcloric al Formaţiei de dans popular „Százlábú” / Miriapod din Sfântu Gheorghe
Brăduţ (Casa de Cultură) – 20 octombrie, ora 18.00 Spectacol folcloric al Formaţiei de dans popular „Százlábú” / Miriapod din Sfântu Gheorghe
Târgu Secuiesc (Casa de Cultură Vigadó) – 21 octombrie, ora 18.00 Spectacol folcloric al Formaţiei de dans popular „Százlábú” / Miriapod din Sfântu Gheorghe
Vârghiş (Casa de Cultură) – 22 octombrie 2017, ora 16.00 Spectacol folcloric al Formaţiei de dans popular „Százlábú” / Miriapod din Sfântu Gheorghe

Judeţul Harghita

Tomeşti (Casa de cultură) – 21 octombrie, ora 20.00 – Formaţia „Petres”, Ansamblul de dans popular „Ördögborda” din Bălan
Remetea (Casa de cultură) – 15 octombrie, ora 17.00 Formaţia „Petres”, Ansamblul de dans popular „Ördögborda” din Bălan, Ansamblul de dans popular „Sirülő” (Remetea)
Miercurea-Ciuc (Căminul Cultural Orăşenesc) – 19 octombrie, ora 19.00 – Formaţia „Petres”, Ansamblul de dans popular „Ördögborda” din Bălan
Odorheiu-Secuiesc (Casa de cultură) – 19 octombrie, ora 19.00 – Formaţia „Kedves”, Ansamblul de dans popular „Seritő” (Odorheiu Secuiesc)
Vlăhița (Casa de cultură) – 20 octombrie, ora 20.00 Formaţia „Petres”, Ansamblul de dans popular „Seritő” (Odorheiu Secuiesc)
Plăieșii de Jos (Casa de cultură) –13 octombrie, ora 20.00 Formaţia „Petres”, Ansamblul de dans popular „Ördögborda” din Bălan

Judeţul Mureş

Târgu Mureş, Jazz&Blues Club, 16 octombrie, ora 19.00, Serată de dans Secuiască, István Horváth Moldován „Kuki” şi formaţia lui
Lunca Mureșului, Casa culturală, 19 octombrie, ora 18.00, Ansamblul de dans popular „Hajdina” şi „Holtmarosi”, Formaţia „Üver”
Sovata, Căminul Cultural “Domokos Kázmér”, 20 octombrie, ora 19.00, Concertul Formaţiei „Üver” şi Magdi Kásler
Sângeorgiu de Pădure, Castelul Rhedey, 21 octombrie, ora 19.00, Concertul Formaţiei „Üver” şi Magdi Kásler
Șilea Nirajului, Căminul Cultural, 21 octombrie, ora 20.00, Ansamblul de dans popular „Napsugár”, István Horváth Moldován „Kuki” şi formaţia lui
Pănet, Căminul Cultural, 22 octombrie, ora 18.00, Concertul Formaţiei „Üver” şi Magdi Kásler
top