Zilele Ţinutului Secuiesc - Programe
zile  7   8   9   10   11   12   13   14   15   16   ... 



vineri
7
octombrie
Expoziția colectivă de artă plastică a membrilor Asociației Centrului Cultural H.D.U. București și a invitaților acestora în ciclul stagiunii permanente Temeiuri

Miercurea Ciuc
07:30 | Casa de Cultură a Sindicatelor, sala Marmură



vineri
7
octombrie
Expoziția fotodocumentară din materialul fotografic realizat din taberele documentare Orbán Balázs în anul 2021 în Mugeni.

Mugeni
10:00 | Mugeni



vineri
7
octombrie
Întălnirea Jurnalistilor Maghiari din România la Lăzarea

Lăzarea
16:00 | Sediul Centrului Cultural și de Arte Lăzarea



vineri
7
octombrie
Expoziție de artă fotografică din lucrările artistei Pataki Hajnal

Miercurea Ciuc
17:00 | Biblioteca Județeană "Kájoni János"



vineri
7
octombrie
Conferința Via Mariae, ediția a XII-a “Via Mariae în România”

Şumuleu Ciuc
18:00 | Casa de Studii Jakab Antal



vineri
7
octombrie
Spectacol interactiv "Ahogy a víz tükrözi az arcot"

Sub Cetate
19:00 | Sub Cetate



sâmbată
8
octombrie
Tóték

Ciceu
18:00 | Casă de cultură - Ciceu



sâmbată
8
octombrie
Concertul formației ROLE

Lunca de Sus
19:00 | Insula Sáj



duminică
9
octombrie
Concertul ansamblului Codex și expoziția în aer liber Joannes Kájoni 390

Şumuleu Ciuc
17:00 | Grădina Maicii Domnului



duminică
9
octombrie
Concert Salamon's Jam Orchestra

Lăzarea
18:00 | Lăzarea,Piața Centrală



luni
10
octombrie
Cine sunt eu? – producție teatrală

Miercurea Ciuc
10:00 | Școala Generală Nagy Imre



luni
10
octombrie
Teatru de păpuși: Cei trei iezi și lupul

Cozmeni
10:30 | Școala generală Dr. Boga Alajos



luni
10
octombrie
Cine sunt eu? – producție teatrală

Miercurea Ciuc
11:00 | Școala Generală Nagy Imre



luni
10
octombrie
Teatrul de păpuși Prințul Urzică

Suseni
12:00 | Căminul Cultural Lázár István,Suseni



luni
10
octombrie
Lansarea publicaţiilor autoarei Farkas-Ráduly Melánia

Miercurea Ciuc
17:00 | Biblioteca Județeană "Kájoni János"



luni
10
octombrie
Filme documentare din materialul STUP - Retrospectiva filmului documentar

Sâncrăieni
18:00 | Casa de Cultură



marţi
11
octombrie
Teatrul de păpuși Prințul Urzică

Remetea
09:30 | Casa Comunitară,Remetea-Ciutac Sat



marţi
11
octombrie
Cine sunt eu? – producție teatrală

Miercurea Ciuc
10:00 | Școala Generală Nagy Imre



marţi
11
octombrie
Cine sunt eu? – producție teatrală

Miercurea Ciuc
11:00 | Școala Generală Nagy Imre



marţi
11
octombrie
Teatrul de păpuși Prințul Urzică

Remetea
13:00 | Casa de Cultură Balás Gábor,Remetea



marţi
11
octombrie
Stup – Retrospectiva filmului documentar, ediția a III-a: Mână divină (71’), regizor: László Barna

Vlăhiţa
19:00 | Vlăhița, Restaurantul Rustic



miercuri
12
octombrie
Tururi ghidate în Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita

Miercurea Ciuc
07:30 | Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita



miercuri
12
octombrie
Teatrul de păpuși Prințul Urzică

Joseni
10:00 | Casa de Cultură Petőfi Sándor,Joseni



miercuri
12
octombrie
Tururi ghidate în Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita

Joseni
10:30 | Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita



miercuri
12
octombrie
Cusătura de cruce

Lăzarea
11:00 | Centrul Cultural și de Arte Lăzarea



miercuri
12
octombrie
Tuba Tóbiás - basm muzical

Miercurea Ciuc
12:00 | Cinematograful Csíki Mozi



miercuri
12
octombrie
Expoziție de desen pe tema patrimoniului cultural

Odorheiu Secuiesc
17:00 | Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tardiționale Harghita



miercuri
12
octombrie
Prezentarea lui Hadnagy Jolán-Tamási Áron al nostru

Remetea,
18:00 | Casa de Cultură Balás Gábor,Remetea



miercuri
12
octombrie
Tuba Tóbiás -basm muzical

Miercurea Ciuc
18:00 | Cinematograful Csíki Mozi



joi
13
octombrie
Teatrul de păpuși Prințul Urzică

Ciumani
10:00 | Casa de Cultură Borsos Miklós,Ciumani



joi
13
octombrie
Tururi ghidate în Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita

Miercurea Ciuc
11:40 | Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita



joi
13
octombrie
Concertul formației Zönge

Gheorgheni
12:00 | Școala Gimnazială Fogarassy Mihály,Gheorgheni



joi
13
octombrie
Miska Pribeagul

Odorheiu Secuiesc
12:00 | Casa de Cultură, Odorheiu Secuiesc



joi
13
octombrie
Tururi ghidate în Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita

Miercurea Ciuc
13:45 | Galeria de Artă a Consiliului Județean Harghita



joi
13
octombrie
Expoziția și premierea concursului de desen intitulat-Poezia mea favorită ilustrată de la poetul Petőfi Sándor

Gheorgheni
14:00 | Galeria Pro Art,Gheorgheni



joi
13
octombrie
Melodii ascunse în poezii – seară muzicală

Miercurea Ciuc
17:00 | Biblioteca Județeană "Kájoni János"



joi
13
octombrie
Masă rotundă: Rolul părinților, profesorilor, artiștilor în transmiterea basmelor, poveștiilor

Sândominic
17:00 | Biblioteca Comunală Sândominic



joi
13
octombrie
Concert Salamon's Jam Orchestra

Ciumani
18:00 | Casa de Cultură Borsos Miklós,Ciumani



joi
13
octombrie
Stup – Retrospectiva filmului documentar, ediția a III-a: Paznicul din Est al maghiarilor (52’), regizor: Pataky Csaba

Vlăhiţa
19:00 | Vlăhița, Restaurantul Velence



vineri
14
octombrie
Expoziția de Toamnă cu Vânzare a Produselor Tradiționalde și Locale

Miercurea Ciuc
08:00 | Piața Libertății, Promenad



vineri
14
octombrie
Teatrul de păpuși Prințul Urzică

Gheorgheni
10:00 | Parohia Romano-Catolică Sf.Ștefan,Gheorgheni



vineri
14
octombrie
Expoziția foto Jel-képek la Remetea

Remetea
12:00 | Parcul Central,Remetea



vineri
14
octombrie
Concertul formației Zönge

Remetea
12:00 | Casa de Cultură Balás Gábor,Remetea



vineri
14
octombrie
Teatrul de păpuși Prințul Urzică

Gheorgheni
12:00 | Parohia Romano-Catolică Sf.Ștefan,Gheorgheni



vineri
14
octombrie
Ziuă deschisă și expoziție - Cunoașterea și păstrarea tradițiilor populare locale pentru elevii școlilor din Ghimeș

Lunca de Jos
14:00 | Casa de păstrarea tradițiilor



vineri
14
octombrie
Întâlnirea bianuală a scriitorilor maghiar din România

Lăzarea
16:00 | Sediul Centrului Cultural și de Arte Lăzarea



sâmbată
15
octombrie
Recoltarea tradițională a verzei din Frumoasa ed. XV.

Frumoasa
08:00 | Nád-dűlő



duminică
16
octombrie
„Pe urmele lui Kolonits István”– vernisaj de expiziție și concert

Cetăţuia
12:00 | Cetățuia, biserica romano-catolică



duminică
16
octombrie
Prezentări de meșteșuguri populare

Lutiţa
13:00 | Lutița



duminică
16
octombrie
Spectacol de dans popular

Lutiţa
18:00 | Lutița





top